Oyunculuk Atölyesi

Tiyatro Eğitiminde kurumsallaşmış Tiyatro Açıkça/Öykü Sahne, disiplin ve samimiyetin harmanlandığı çalışmalarla, her meslek grubundan tiyatro meraklılarına, Temel Tiyatro Atölyeleri ve Devam Sınıflarıyla ,tiyatroyla ilgilenmeleri için alan yaratıyor.Tiyatro sadece, bu sanatı tanımayı, sevmeyi, içinde yer almayı değil; farkındalık, kişisel gelişim, beden dili, empati, kolektif çalışma, etkili konuşma alanlarında da katılımcılara büyük yarar sağlıyor.

Yeni dönem atölyeler için görüşmeler Eylül 2019' dan itibaren başlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Kadıköy Öykü Sahne’de. Öykü Sahne 2010 yılında Tiyatro Açıkça tarafından kuruldu. Tiyatro Açıkça ise,1993 yılında kurulmuş özel bir tiyatrodur. Yeri Bahariye Burger King’in karşısında, Rex Sineması’nın da bulunduğu Sakızgülü Sokak No: 29 ‘da.
Her sınıf için en çok 11 öğrenci kayıt olabiliyor. Açıkça atölyelerinin en önemli özelliklerinden biri; katılımcıların bire bire yakın bir eğitim alma şanslarının olması…
Evet.. Tabii bu tiyatroyla ne kadar uğraştığınıza bağlı olarak değişebilir. Dönem dönem farklı tiyatro anlayışına sahip oyuncular da Açıkça ile buluştular, proje bazlı buluşmaya devam ediyorlar ve edecekler. Tiyatro Açıkça, kendi yetiştirdiği oyuncuları kendi kadrosuna kazandıran bir ekip. Dolayısıyla eğitim programının tüm aşamaları tamamlandıktan sonra orta/uzun vadede kadroda oyuncu olarak yer alabilmek mümkün.
Bu atölyeler süresince bir oyunun metin analizinden sahnelenme aşamasına kadar olan tüm süreçlerini tiyatronun mutfağında deneyimleyebilirsiniz. Bir tiyatro grubu ile birebir çalışma şansı bulabilir, yeterliliğinize göre yönetmenlik veya yazarlık konularında kendinizi geliştirecek fırsatlar edinebilirsiniz.
Eğer iş hayatının rutininden ve temposundan bunalan bir çalışansanız emin olun biraz olsun nefes alacaksınız; ayrıca eğitim, toplantı ve sunumlarınızda da işinize yarayacak bilgiler edineceksiniz. Atölyeler ile farkındalığınız ve yaratıcılığınız artacak, iletişiminiz, ifade gücünüz ve gözlem gücünüz gelişecek, bakış açılarınız farklılaşacak. Belki de tiyatroyu hayatınızdan hiç çıkaramayacak kadar çok seveceksiniz. Oyunculuk yapma hedefiniz olması şart değil, bunu sık sık dile getiriyoruz. Süreçte siz, bunun kendiliğinden oluşup oluşmadığını sezebilir, buna göre adım atabilir ya da sadece iyi bir tiyatro seyircisi olma yolunda karar kılabilirsiniz.
Elbette.. En azından ne istemediğinizi biliyorsunuz. Sahneyi sevmeyen bir katılımcıya henüz rastlamadık. Sahne sizi sever mi, işte bunu bilmek için tiyatroyla mutlaka tanışmalısınız. Size tiyatroyu sevdireceğimizi biliyoruz. Bu eğitimi aldıktan sonra tiyatro oyunculuğunu hedeflemeyecek olsanız bile; bireysel olarak kazanımlarınızı somut biçimde hayatınızda hissedeceksiniz. Bu süreçle belki de “ne istiyorum” sorunuzun yanıtına yaklaşacaksınız.
Atölyeye katılım amacının sadece sahneye çıkabilmek olmasını eğitim sürecini baltalaması açısından çok onaylamamakla birlikte bir yıl sonu gösterisi düzenliyoruz. Derslere devamlılık gösteren; adapte olan ve süreci tamamlayan tüm katılımcılar Yıl Sonu Gösterisi’nde görev alabiliyor. Ayrıca; atölyelerimizi tamamlayan her katılımcıya bir “Katılım Belgesi” veriyoruz.
Açıkça oyuncu kadrosunda yer alan oyuncular, işbirliği içinde olduğumuz farklı ajanslara önerilen projelere bağlı olarak istekleri dahilinde yönlendirilirler. Ancak eğitim sürecinde katılımcılarımızla bu şekilde bir bağ kurmuyoruz. Öncül amacımız; tiyatro oyuncuları yetiştirmek; yetişmeleri yolunda kendilerine güçlü bir ışık tutmak. Bu anlamda mezun ettiğimiz öğrencilerimiz bizden ayrılsalar bile kendilerini ilerleyebilecekleri uygun mecralara yönlendirebiliyoruz.
Ne güzel..Tiyatro Açıkça ilk yıl (1. Sınıf ) tamamlandıktan sonra katılımcılara -yeterlilik, dönem içinde gösterilen uyum-istek- gibi kriterler değerlendirilerek ve eğitmen görüşleri alınarak 2. ve 3. Sınıf’ ı öneriyor. 2. ve 3. Sınıf program içeriği ayrıca katılımcılarla paylaşılır ve yine Ekim-Haziran döneminde bu sınıflar gerçekleştirilir. Oyuncu kadromuzda yer alan, oyunlarımızda rol alan oyuncularımız içinde hala 3. Sınıfta eğitimine devam edenler bulunuyor. Dolayısıyla siz eğer isterseniz, Açıkça’ yı severseniz, yapısal anlamda bir adaptasyon sağlanırsa bizimle ilerlemeniz mümkündür.
Örneğin; Açıkça bünyesinde eğitmenlerimiz eşliğinde -yeterlilik durumunuz dahilinde- çalışmaları sürdürülen konserlerde yer alabilir, farklı performans çalışmalarına sahne üzerinde katılım sağlayabilir, dönem dönem içimizde gerçekleştirip öğrencilerimize duyurduğumuz spesifik atölyelere katılabilir, yazabilir, yönetebilir, şarkı söyleyebilir, dans edebilirsiniz…
Her iki atölyeye de temel tiyatro eğitimi almak isteyen kişiler katılabilir. Devamlılık, Açıkça atölyelerinde “etkin zaman kullanımı” ve “etkin öğrenim süreci” adına hep önemli oldu. Dolayısıyla, öncelikle derslere en az kayıpla devam edebileceğiniz ders gününü seçmenizi öneririz. Hafta sonu programı teorik bilgilerin pratik çalışmalarla desteklendiği daha yoğun bir programdır. Hafta içi akşam programı da temel tiyatro tekniklerinin sahne üzerinde aktarıldığı, teorik bilgilerin de yeterince içerikte desteklendiği, pratik çalışma odaklı bir sınıftır. Yapmış olduğumuz görüşmede biz de uygun sınıfa yönlendirme yapıyoruz.
Evet… Açıkça her yeni dönemde kendi bünyesine ve tiyatro camiasına yeni oyuncular kazandırmakta. Ayrıca Açıkça/Öykü Sahne  atölyelerine katılmış, oyunlarında bulunmuş kişiler arasında hali hazırda Açıkça bünyesinde veya farklı tiyatrolarda bulunan, başarı kazanmış, ödül almaya layık görülmüş sanatçılar da var.